Aktualności

Próba nielegalnego przekroczenia granicy udaremniona przez policjantów. Zatrzymani to obywatele Jemenu, Syrii oraz Afganistanu

Policjanci krośnieńskiej drogówki podjęli pościg za kierowcą forda, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej w Radnicy. Podróżujący autem mężczyźni, chcąc uciec funkcjonariuszom porzucili pojazd i ukryli się w trzcinie na środku stawu. Zostali zlokalizowali przez operatora drona, który obserwował każdy ich ruch. Wszyscy czterej wyszli z wody o własnych siłach i poddali się. Zatrzymani to obywatele Jemenu, Syrii oraz Afganistanu w wieku 17-36 lat. Wszyscy zostali zatrzymani do wyjaśnienia.

W środę (12 czerwca) około godziny 19.30 patrol ruchu drogowego krośnieńskiej komendy prowadząc kontrolę statyczną  w miejscowości Radnica, zauważył nadjeżdżający pojazd, który postanowił skontrolować. Po tym, jak policjant dał znak do zatrzymania się, kierujący zwolnił, a następnie  gwałtownie przyspieszył w kierunku Krosna Odrzańskiego. Funkcjonariusze po włączeniu sygnałów świetlnych i dźwiękowych w motocyklach niezwłocznie ruszyli za nim. W trakcie ucieczki kierowca forda mondeo nie stosował się do zakazów  wyprzedzania oraz swoim zachowaniem zmuszał pojazdy jadące z przeciwnego  kierunku do gwałtownego hamowania i zmiany kierunku ruchu. Po przejechaniu Krosna Odrzańskiego i Osiecznicy skierował się w kierunku miejscowości Czetowice, gdzie wjechał w ślepą drogę i porzucił auto w zakrzaczeniach. Z samochodu wybiegli mężczyźni, którzy wbiegli do lasu. Funkcjonariusze, przewidując kierunek ich ucieczki, udali się na drogę Bielów - Czetowice, gdzie słysząc hałas łamanych gałęzi, niezwłocznie pobiegli za nimi do lasu, informując dyżurnego jednostki o kierunku oddalenia się czterech mężczyzn. W pewnym momencie policjanci  mając ich w zasięgu wzroku, zobaczyli jak będąc po szyję w wodzie chowają się w trzcinach na środku stawu. Informacja o zaistniałej sytuacji niezwłocznie przekazana została dyżurnemu jednostki.  Na miejsce przyjechali policjanci, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Krosna Odrzańskiego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Osiecznicy wraz ze sprzętem pływającym, a także operator bezzałogowego statku powietrznego z Nadleśnictwa Bytnica, który przy użyciu drona zlokalizował miejsce ukrywania się mężczyzn, obserwując każdy ich ruch. Próba uniknięcia zatrzymania zakończyła się niepowodzeniem. Wszyscy czterej wyszli z wody o własnych siłach i poddali się. Po zatrzymaniu zostali doprowadzeni do komendy, gdzie zapewniono im odzież oraz wyżywienie. W toku dalszych czynności ustalono, że zatrzymani to obywatele Jemenu, Syrii oraz Afganistanu w wieku 17-36 lat, którzy usłyszeli już zarzut przekroczenia wbrew przepisom granicy państwa z Białorusi do Polski oraz usiłowania przekroczenia granicy państwa z Polski do Niemiec.

Opracowała: komisarz Justyna Kulka
Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim
W materiale wykorzystano:
- ujęcia z drona: Łukasz Wojciechowski/Nadleśnictwo Bytnica
- monitoring miejski Krosno Odrzańskie

 

 • Policjanci i strażacy prowadzą mężczyzn.
 • Mężczyźni idą przez wodę w kierunku brzegu, gdzie stoją osoby.
 • Policjanci i strażacy okrywają mężczyzn kocami ratunkowymi.
 • Mężczyźni idą przez wodę w kierunku brzegu, gdzie stoją osoby.
 • Na ekranie do obsługi drona widać stojących w wodzie mężczyzn.
 • Mężczyźni usiłują ukryć się w trzcinie.
 • Funkcjonariuszka fotografuje pojazd
 • Policjanci i strażacy prowadzą mężczyzn.
 • Mężczyźni idą przez wodę w kierunku brzegu, gdzie stoją osoby.
 • Policjantka wykonuje oględziny pojazdu.
 • Policjant prowadzi zatrzymanego
 • Naszywka Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim na kurtce policjanta, w tle staw
 • Mężczyźni usiłują ukryć się w trzcinie.
 • Funkcjonariuszka fotografuje pojazd z różnych stron

Film 135-232415.mp4

Pobierz plik 135-232415.mp4 (format mp4 - rozmiar 22.03 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony