Dbamy o niechronionych
Policjanci z Krosna Odrzańskiego i Gubina przeprowadzili działania drogowe ukierunkowane na wyeliminowanie i sankcjonowanie nieprawidłowości w relacji pieszy – kierujący, a także kontrolowali poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników
Szybko zapadający zmrok oraz pogarszająca się widoczność na drogach jest utrudnieniem nie tylko dla kierowców. W tym jesienno – zimowym okresie zarówno piesi jak i rowerzyści często zapominają, że bez widocznych elementów odblaskowych stają się mało widoczni. Niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy, że sytuacja, w której oni widzą nadjeżdżający pojazd z naprzeciwka nie jest tożsama z tym, że oni są widoczni przez kierowcę samochodu. Tym samym stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami tragicznych wypadków. Dbając o bezpieczeństwo „niechronionych użytkowników dróg” policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego podczas wtorkowej /4 listopada/ służby wręczali opaski odblaskowe napotkanym na obrzeżach miast i wsi pieszym, rowerzystom, a także miłośnikom biegania. Funkcjonariusze przypominali także o obwiązujących nowych przepisach, które nakładają obowiązek noszenia elementów odblaskowych na osoby, które poruszają się po zmroku poza terenem zabudowanym.
Zauważymy, że w dalszym ciągu, najczęściej popełnianym błędem przez pieszych jest przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, natomiast przez rowerzystów – nieodpowiednie oświetlenie roweru. We wtorek /4 listopada/ policjanci za popełnione wykroczenia drogowe pouczyli czworo pieszych oraz ukarali pieszego i rowerzystę mandatem karany. W jednym przypadku sporządzony został wniosek o ukaranie do Sądu.
Raz jeszcze przypominamy, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Ponadto prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Ważne jest także to, by piesi, idący po poboczu lub jezdni chodzili lewą stroną drogi. Sytuacja ta pozwala im na ciągłą obserwację pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka i uniknięcie zagrożenia. Apelujemy również do kierowców, którzy także muszą być przygotowani, że o tej porze roku niechronionego uczestnika ruchu mogą zobaczyć dopiero w ostatniej chwili. Powinniśmy zatem jeździć wolniej, uważać w miejscach słabo oświetlonych oraz zwalniać przed przejściem dla pieszych.