Policyjne działania „niechronieni”
Policjanci z krośnieńskiej drogówki podczas piątkowej realizacji działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, zwracali nie tylko uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale także bacznie przyglądali się czy piesi oraz rowerzyści nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Ponadto w piątek wszyscy „niechronieni użytkownicy dróg” otrzymywali od policjantów kamizelki odblaskowe.
Okres jesienno - zimowy, to czas częstych zmian pogody, a co za tym idzie widoczność na drogach niejednokrotnie ulega pogorszeniu. Tylko od początku września do dnia wczorajszego /28 września/ na terenie naszego powiatu doszło do 2 wypadków ze skutkiem śmiertelnym i 4 kolizji. W zdarzeniach tych, sprawcami byli zarówno kierujący pojazdami, jak i piesi, rowerzyści czy też motorowerzyści.
By zwiększyć bezpieczeństwo na drogach powiatu krośnieńskiego policjanci realizują szereg akcji prewencyjnych. Jednym z nich są działania „Niechronieni użytkownicy dróg”, podczas których policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zwracają uwagę nie tylko na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale także obserwują pieszych i rowerzystów, czy nie łamią przepisów ruchu drogowego. Ponadto mając na względzie zmianę przepisów dotyczących noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym oraz zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów na drogach, funkcjonariusze podczas piątkowej realizacji działań, rozdawali wszystkim rowerzystom oraz pieszym kamizelki odblaskowe.
Podsumowując działania: w przeciągu dwóch dni /25-26 września/ policjanci ujawnili 28 wykroczeń popełnionych przez niechronionych uczestników dróg, w tym 18 wykroczeń popełnionych zostało przez pieszych. Najczęstsze błędy popełnianie przez pieszych to przejście przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, bo aż w 11 przypadkach, natomiast jeśli chodzi o rowerzystów to nieprawidłowe oświetlenie roweru oraz jazda po chodniku.
Pamiętajmy, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Ponadto prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Ważne jest także to, by piesi, idący po poboczu lub jezdni chodzili lewą stroną drogi. Sytuacja ta pozwala im na ciągłą obserwację pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka i uniknięcie zagrożenia.
Podobnie jak piesi, rowerzyści także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć zarówno siebie jak i rower w prawidłowe oświetlenie. Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające.
Przypominamy także kiedy wolno nam jeździć po chodniku. Mianowice wtedy gdy:
1) rowerzysta opiekuje sięosobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła.