Aktualności

Młodzież w działaniu

Data publikacji 16.06.2014

Ogólnopolski Głos Profilaktyki – akcja, która połączyła młodzież i dorosłych w całej Polsce. Po co? Po to by wspólnym głosem promować modę na życie bez uzależnień, bez przemocy, na życie godne i odpowiedzialne, na życie bezpieczne, życie, którego wartością jest wolność. Symbolem tej wolności był gest bicia serca wykonywany przez 60 sekund – jednocześnie przez wszystkich uczestników akcji, w całym kraju.

14 czerwca młodzież i dorośli z Krosna Odrzańskiego, Bytnicy, Bobrowic, Dąbia, Wężysk, Maszewa  połączyli się we wspólnym przedsięwzięciu, by promować życie wolne od uzależnień. By głośno mówić NIE narkotykom, alkoholowi, papierosom i dopalaczom.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się o godz. 15:30 przed Halą Sportowo - Widowiskową  Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim, ul. Pułaskiego 3, gdzie po pokazie Studia Tańca Nowoczesnego "Etna" o godz. 16.00 odczytana została odezwa społeczności PaT . Następnie 120 osób wzięło udział w happeningu "Przestańmy biec!" - przechodząc ulicami: Poznańska - ul. WOP - ul. Ariańska - ul. Szkolna do Zamku Piastowskiego, gdzie odbyły się pozostałe części spotkania. Młodzież uczestnicząca w happeningu niosła ze sobą transparenty wykrzykując hasła mówiące NIE uzależnieniom oraz rozdawali przechodniom ulotki związane z tą tematyką. 

Na Zamku o godz. 17:00 uczestnicy obejrzeli spektakl przygotowany przez uczniów z Gimnazjum w Bytnicy, spektakl "Granica" wystawiony przez Krakowskie Centrum Profilaktyk oraz plenerowy występ Jacka Musiatowicza (autora tekstów piosenek z najnowszej płyty Patrycji Markowskiej). W swoich wystąpieniach skupili się w szczególności na problemie alkoholizmu i narkomani uzmysłowiając młodzieży jak bardzo wejście w świat uzależnień jest zgubne i jakie niesie za sobą konsekwencje, 

W najważniejszej części spotkania dorośli oddali głos młodym ludziom by mogli wyrazić swoje zdanie na temat uzależnień. W spotkaniu młodzież miała okazję porozmawiać z osobami uzależnionymi od alkoholu i narkotyków oraz terapeutą uzależnień z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego dla Nerwowo i Psychicznie Chorych z Ciborza. Podczas debaty osoby uzależnione opowiadały o początkach swojej drogi, podzielili się doświadczeniami  oraz przestrzegali przed zażywaniem  różnego rodzaju używek. Młodzież podczas dyskusji wypowiedziała się jednoznacznie, iż najlepszą formą profilaktyki jest możliwość spotkania się i porozmawiania z osobami uzależnionymi, gdyż są oni najbardziej wiarygodnym źródłem informacji.

Poza Komendą Powiatową Policji w Krośnie Odrzańskim w organizację przedsięwzięcia włączyli się także przedstawiciele komisji alkoholowych z Krosna Odrzańskiego, Bytnicy Dąbia, Centrum Artystyczno – Kulturalnego Zamek, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim oraz szkoły.

Powrót na górę strony