Aktualności

Bezdomni mogą liczyć na pomoc policjantów. Ty także reaguj i nie bądź obojętny!

Policjanci pamiętając o bezdomnych, sprawdzają miejsca, w których mogą oni nocować, a także zwracają szczególną uwagę na osoby nietrzeźwe. Ponadto funkcjonariusze w rozmowie z bezdomnymi proponują im, zapewnione przez gminy punkty noclegowe oraz miejsca gdzie mogą otrzymać bezpłatnie żywność. W dotarciu do osób potrzebujących, pomagają mieszkańcy, którzy zgłaszają mundurowym każdą sytuację, w której zagrożone może być życie lub zdrowie człowieka.

Mając na względzie warunki panujące za oknem, policjanci codziennie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Jednak nie tylko oni mogą potrzebować pomocy.  Narażeni na wychłodzenie organizmu są także osoby nadużywające alkoholu, które często ze względu na stan upojenia nie są w stanie dojść do miejsca zamieszkania. Ważne, że w tym okresie zimowym możemy liczyć także na Państwa pomoc. Wasza wrażliwość i brak obojętność na sytuacje, w której zagrożone może być życie lub zdrowie człowieka przekłada się na szybsze dotarcie do takiej osoby i zapewnienie jej opieki. Pamiętaj, jeżeli zauważysz leżącą osobę, z którą nie można nawiązać kontaktu, jest ona nieprzytomna, natychmiast poinformujmy o tym służby medyczne. W walce o ludzkie życie liczy się każda chwila!

Warto także pamiętać o funkcjonującej platformie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której można wskazać miejsca spotkań czy też nocowania osób bezdomnych. Pamiętajmy, że policjanci dbając o to, by mapa była odzwierciedleniem faktycznego stanu bezpieczeństwa powiatu, otrzymane zgłoszenie sprawdzają kilkukrotnie. Zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Przypominamy, że na terenie Gubina funkcjonuje:

•    noclegownia dla Osób Bezdomnych prowadzona przez Żarską Spółdzielnię Socjalną, która mieści się przy ulicy Gdańskiej 17 i czynna jest w godzinach 18:00 - 8:00, a w weekendy i święta całodobowo, można tam także otrzymać suchy prowiant,  gorącą herbatę odzież, środki czystości i higieniczne;
•    jadłodajnia ulica Królewska 1, telefon 68 359 44 01, w której w godzinach 10.30 – 12.30 otrzymamy ciepły posiłek;
•    punkt wydawania odzieży i żywności przy ulicy Wyspiańskiego 25 zorganizowany przez Polski Komitet Pomocy Społecznej czynny poniedziałek, wtorek, czwartek w godzinach 8.00-14.00, w środę 9.00-17.00

Informacje na temat miejsc noclegowych oraz punktów wydawania posiłków i odzieży dla  bezdomnych i potrzebujących pomocy uzyskasz dzwoniąc na bezpłatną infolinię Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego numer telefonu  800 109 160.

 

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • policjant zagląda przez okno
  • policjant zagląda przez okno
  • wykaz punktów pomocowych
Powrót na górę strony