Leżał na chodniku, miał 4 promile
Aż 4 promila alkoholu miał w organizmie 43-letni mężczyzna, który leżał wczoraj (09 czerwca)na chodniku przy jednej z krośnieńskich galerii. Z uwagi na wysokie temperatury panujące na dworze i możliwość dostania udaru przez 43-latka, został on przez policjantów z Krosna Odrz. zatrzymany w celach opiekuńczych do wytrzeźwienia.
W poniedziałek – 9 czerwca policjanci z Krosna Odrzańskiego zatrzymali 43-letniego mężczyznę, który leżał nietrzeźwy na chodniku przy jednej z krośnieńskich galerii. Jak się okazało w kilku badaniach alkometrem 43-latek miał aż 4 promile alkoholu w organizmie. Z uwagi na wysokie temperatury panujące na dworze i możliwość dostania udaru, został on przez policjantów z Krosna Odrz. zatrzymany w celach opiekuńczych do wytrzeźwienia. W trakcie doprowadzenia do Izby Zatrzymań 43-latek miał pretensje do krośnieńskich policjantów, i pytał cyt. „z jakiego powodu przeszkadzają mu spać sobie spokojnie na chodniku, przecież wypiłem tylko dwa piwa?”.
Policjanci z powiatu krośnieńskiego przypominają kilka zasad zachowania się podczas upałów:
- Przebywaj na zewnątrz tyko kiedy to potrzebne, unikając przebywania w południe kiedy upał jest największy. Dla dzieci i osób starszych zaleca się tylko wieczorne oraz poranne opuszczanie domów.
- Zasłoń okna zwłaszcza rano i w południe przed promieniami słonecznymi.
- Korzystaj z filtrów i okularów przeciw słonecznych oraz obowiązkowo noś nakrycie głowy.
- Pamiętaj, że wentylatory nie chłodzą tylko powodują ruchy powietrza oraz, że zbyt duże korzystanie z prądu prowadzi do przerw w dopływie prądu.
- Przebywaj w zacienionych miejscach oraz w chłodnych pomieszczeniach, w niskich kondygnacjach budynków.
- Ubieraj się luźno, zakrywając jak największą powierzchnię ciała.
- Spożywaj lekkie posiłki, ogranicz spożywanie alkoholu, który może złagodzi pragnienie, ale prowadzi do odwodnienia.
- Pozwól przystosować się organizmowi do fali upałów przez pierwsze dwa trzy dni.
- Korzystaj jak najwięcej z wypoczynku.
- Pamiętaj aby zapewnić odpowiednią wentylację w zamkniętych pomieszczeniach.
Zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, spędzanie zbyt długiego czasu na słońcu albo zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny. Aby móc skutecznie zapobiegać podobnym przypadkom poznaj objawy i bądź gotów do udzielenia pierwszej pomocy w takich przypadkach.
SKUTKI UPAŁÓW (promieni słonecznych i wysokich temperatur powietrza).
Najbardziej narażone są: osoby starsze i dzieci.
- skutki ogólne:
- przegrzanie organizmu,
- odwodnienie,
- skutki zewnętrzne : oparzenia słoneczne,
- skutki wewnętrzne: nasilenie się objawów chorób krążenia, neurologicznych, nadciśnienia tętniczego, zmian zakrzepowych.
OBJAWY UDARU CIEPLNEGO:
- Zesłabnięcie, bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, czasem omdlenie (utrata przytomności).