Aktualności

Oszustwo na blika, nadal aktualne. UWAŻAJMY!!!

Data publikacji 08.10.2024

Oszustwo na blika nie jest czymś nowym. Zmienia się tylko historia, którą czytamy lub słyszymy. To czy damy się oszukać zależy w dużej mierze od naszej ostrożności. Jak łatwo stracić pieniądze, przekonali się o tym mieszkańcy powiatu krośnieńskiego, którzy przekazali oszustom ponad 4 tysiące złotych.

Oszustwa za pomocą płatności blik są nadal aktualne Sprawcy po uprzednim włamaniu się na komunikator podszywają się pod właściciela konta, z którego wysyłają wiadomość z prośbą o płatność. Historie, które podają są bardzo różne: prośba o zapłacenie za zamówiony towar, szybka pożyczka, czy też promocja w sklepie. Płatność za pomocą blika wykorzystywana jest również na portalach aukcyjnych, gdzie oszuści podszywają się pod kupujących. W wielu przypadkach osiągają cel i wyłudzają w ten sposób pieniądze. O tym jak ważna jest ostrożność i szybka weryfikacja otrzymanych informacji wiedzą mieszkańcy powiatu krośnieńskiego, którzy dali się oszukać na ponad 4 tysiące złotych.

Mieszkaniec powiatu po tym jak wystawił na portalu aukcyjnym przedmiot do sprzedaży, otrzymał wiadomość od kupującego o opłaceniu przez niego towaru oraz kosztów przesyłki. Nadto aby kontynuować transakcję, musiał kliknąć w opcję „kontynuuj” i wybrać swój bank. Po zrobieniu tego,  otrzymał na stronie aukcyjnej komunikat, że coś poszło nie tak i ma oczekiwać na kontakt z banku. Po chwili zadzwonił do niego mężczyzna, który podał mieszkańcowi powiatu jego imię, nazwisko i pesel. Ten nie mając podejrzeń, iż może rozmawiać z oszustem, postępował zgodnie z poleceniami i po pojawieniu się w usługach bankowości elektronicznej komunikatu odnośnie autoryzacji przelewu, podał kod blik. Gdy ponownie autoryzował przelew, mężczyzna rozłączył się. Po chwili dotarło do niego, że został oszukany. Z jego konta zniknęło 2700 złotych.

Z kolei mieszkanka powiatu otrzymała na komunikatorze wiadomość od „kuzynki” z prośbą o wytłumaczenie jak się płaci blikiem, bo zamówiła przez internet rzecz i nie wie jak za nią zapłacić. Mimo tłumaczeń, ta nadal nie rozumiała co musi zrobić i poprosiła o opłacenie za nią blikiem. Chodziło o 600 złotych. Kobieta będąc przeświadczoną, że pisze z kuzynką, podała jej kod na tą kwotę. Gdy to zrobiła, wówczas została poproszona o kolejny kod, na opłacenie jeszcze czegoś. Tym razem chodziło o 1000 złotych. Po tym jak pieniądze zostały przelane, została poproszona o przesłanie jeszcze trzech kodów, każdy na kwotę 1000 złotych. Po zorientowaniu się, że coś może być nie tak, kobieta próbowała skontaktować się z „kuzynką”, jednak bezskutecznie. Nie przelała więcej kodów, a sprawę zgłosiła na Policji.

Mając na względzie powyższe przypadki pamiętaj, żeby przy korzystaniu z płatności mobilnych przestrzegać kilku zasad, między innymi:  

  • stosuj zasadę ograniczonego zaufania i nie działaj w pośpiechu;
  • zawsze weryfikuj otrzymane prośby o przesłanie kodu BLIK, nawet jeśli otrzymujesz je od bliskich;
  • zawsze chroń swoje konta internetowe i nigdy nie udostępniaj haseł do logowania;
  • pamiętaj o każdorazowym wylogowaniu się z konta;
  • używaj różnych haseł do poszczególnych kont i zadbaj, żeby ich kombinacja liter, cyfr i znaków była trudna do złamania;
  • nie udostępniaj nikomu wygenerowanych kodów do transakcji internetowych;
  • nie wchodź na dołączone do wiadomości linki i nie loguj się przez nie na swoje konto bankowe (dotyczy to także otrzymanych wiadomości email);
  • zawsze zwracaj uwagę na logo, nazwę i adres URL strony internetowej. Sprawdzaj czy po lewej stronie linku znajduje się mała kłódka oraz wyrażenie „https”  świadczące o tym, że dane połączenie jest szyfrowane;
  • robiąc przelew, upewnij się o prawidłowości numeru konta adresata oraz przesyłanej kwoty;
  • zanim potwierdzisz otrzymany z banku kod do przelewu, upewnij się czy widniejąca w treści sms kwota jest właściwa;
  • przypominaj o tych zasadach w rozmowie z rodziną i znajomymi, w ten sposób pomożesz im ustrzec się przed działaniem oszustów.

komisarz Justyna Kulka
Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 

Powrót na górę strony