Aktualności

Zanim uciekniesz pomyśl

Data publikacji 30.05.2014

25 maja 2014 roku przypadał Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jednak policjanci z powiatu krośnieńskiego dużo wcześniej rozpoczęli kampanię omawiając problem ucieczek i zaginięć małoletnich. 

Chcąc zmniejszyć liczbę zaginięć nastolatków oraz zapobiec konsekwencjom jakie niesie za sobą ucieczka, policjanci z powiatu krośnieńskiego już w ubiegłym tygodniu rozpoczęli kampanię edukacyjną „Zanim uciekniesz - pomyśl”  i będą ją kontynuować przez kilka miesięcy. Swoje działania skierowali zarówno do młodzieży jak i do osób dorosłych. Spotkania z uczniami, zebrania z rodzicami oraz stoisko prewencyjno – informacyjne tworzone podczas festynów to świetna okazja do omówienia tak ważnego problemu, jakim jest ucieczka z domu młodego człowieka. Ponadto policjanci przygotowali na tą okazję ulotki, które rozpowszechniali wśród uczestników spotkań i festynów.  /do pobrania poniżej/

Należy pamiętać, że problem ucieczek i zaginięć małoletnich to złożone zjawisko, które często kryje za sobą tragedię młodych ludzi egzystujących w „nieprzyjaznym środowisku”. W 2013 roku i w pierwszym kwartale 2014 r. na terenie województwa lubuskiego w sumie odnotowano 880 wszczętych poszukiwań osób małoletnich. Najczęściej giną małoletni w wieku 16 lat (258 osób) i 17 lat (293 osoby). W tym wieku dziecko potrafi już poradzić sobie w większości sytuacji, jest samodzielne. Natomiast są one również szczególnie podatne na wszelkie niepowodzenia – zarówno w domu, w szkole jak i w grupie rówieśniczej. Ich odporność na problemy jest znacznie słabsza niż u dorosłych. Czasem zwykła rozmowa i okazane zainteresowanie pozwoli uniknąć rodzinnego dramatu. W samym 2013 r. lubuska Policja zanotowała 128 ucieczek z domów rodzinnych, 415 z placówek opiekuńczo - wychowawczych, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, 7 ze schronisk dla nieletnich i zakładów poprawczych. 

Powrót na górę strony