Aktualności

Zachowaj czujność i bądź bezpieczny w cyfrowej rzeczywistości. Oszuści nadal działają

Data publikacji 10.07.2024

Internet, ogromna baza wiedzy, ale także miejsce działania oszustów. Dlatego zanim wpiszesz w wyszukiwarkę internetową określone hasło czy też zamieścisz ogłoszenie pomyśl, czy w ten sposób nie narazisz się na ich działanie. Otrzymując odpowiedzi, musisz postępować rozsądnie i analizować to co mówią lub piszą. Zawierzając, stajesz się łatwym celem. Przekonały się o tym mieszkanki powiatu, które w internecie szukały pomocy. Jedna potrzebowała ekipy budowalnej, druga nie mając zdolności kredytowej postanowiła poszukać innej możliwości pożyczki. Łącznie straciły ponad 60 tysięcy złotych.

Jednym z najczęściej przyjmowanych przez policjantów zawiadomień o przestępstwie jest oszustwo. Sprawcy tego procederu działają na szeroką skalę i pojawiają się wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość wyłudzenia pieniędzy. Dlatego wpisując w wyszukiwarkę internetową określone hasło czy też umieszczając ogłoszenie pamiętaj, że w sieci działają również oszuści, którzy wykorzystują każdą okazję. Przekonały się o tym mieszkanki naszego powiatu. Jedna potrzebowała ekipy budowalnej, druga nie mając zdolności kredytowej postanowiła poszukać innej możliwości pożyczki. Łącznie straciły ponad 60 tysięcy złotych. Jak do tego doszło?

Kobieta do poszukiwania ekipy budowalnej postanowiła wykorzystać internet, gdzie na jednym z portali zamieściła ogłoszenie.  Odpowiedział na nie mężczyzna, który w rozmowie telefonicznej zapewniał ją, że ma duże doświadczenie w pracach budowalnych. Po uzgodnieniu wstępnych warunków pracy, z uwagi na dużo zleceń miał rozpocząć za rok. Na drugi dzień okazało się, że może zacząć od zaraz, gdyż zwolnił mu się termin, ale kobieta musi mu przelać 58100 złotych , żeby wiedział że jest wypłacalna. Mieszkanka powiatu nie miała takich pieniędzy, dlatego wzięła kredyt. Po tym jak dokonała przelewu mężczyzna już nie odbierał telefonu.

Z kolei inna mieszkanka powiatu nie mając zdolności kredytowej w banku, postanowiła poszukać oferty kredytowej w internecie. Po odnalezieniu jej, napisała do kobiety, która odpowiedziała na wysłaną wiadomość. I tak rozpoczęła się korespondencja z oszustem, która prowadzona była przez komunikator. Po przedstawieniu oferty kredytu okazało się, że w celu jego otwarcia  koniecznym jest wpłacenie 250 złotych na wskazany rachunek bankowy, a w kolejnych krokach doszła opłata związana z przepisami personalnymi w kwocie 385 złotych, a także wpłata 580 zł która miała uruchomić kredyt. Mieszkanka wykonywała wszystkie polecenia licząc na otrzymanie kredytu. Dostała również dokument z którego wynikało, że po wpłacie kwoty 580 złotych otrzyma kredyt. Pożyczka nie wpływała, a kobieta cały czas była informowana, iż skontaktuje się z nią menager finansowy i on zdecyduje co dalej. I tak też się stało. Otrzymywała ona wiadomości od osoby z banku, w wyniku których dokonała kolejnych przelewów, a także dostała na email umowę pożyczki. Myśl, że została oszukana pojawiła się dopiero wtedy, gdy nie zgodziła się na wpłatę kolejnych pieniędzy, a osoba z którą prowadziła korespondencję zaczęła jej grozić sądem. Kobieta kredytu nie otrzymała, za to straciła łącznie ponad 3700 złotych.

Apelujemy do mieszkańców o rozwagę. Wpisując w wyszukiwarkę hasła związane z chęcią wzięcia pożyczki, dajemy informację oszustom o naszej sytuacji finansowej. Pod wpływem emocji przestajemy racjonalnie myśleć, co jest dla nas bardzo zgubne, stajemy się dla nich bardzo łatwym celem. Dlatego zanim przekażesz nieznajomemu pieniądze, porozmawiaj z bliskimi o twojej sytuacji i o tym co planujesz zrobić. Nigdy nie  działaj pod wpływem chwili i zachowaj ostrożność.

 

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 

Powrót na górę strony