Aktualności

Rezerwujesz pobyt nad morzem lub w górach ? Uważaj na oferty wystawiane przez oszustów.

Data publikacji 04.07.2024

Trwa sezon urlopowy, a wraz z nim zwiększyła się ilość wyjazdów na wypoczynek. Ten fakt wykorzystują również oszuści, którzy podszywają się pod istniejące branże hotelowe i wystawiają fałszywe oferty. Atrakcyjna cena, a następnie propozycja zniżki za opłatę z góry za pobyt, sprawia że dajemy się im nabrać. Przekonała się o tym mieszkanka naszego powiatu, która w ten sposób straciła ponad tysiąca złotych.

Mieszkanka powiatu znalazła na jednym z portali aukcyjnych ofertę kilkudniowego pobytu w hotelu w nadmorskiej miejscowości. Po skontaktowaniu się z wystawcą oferty i zarezerwowaniu terminu, otrzymała poprzez sms dane do przelewu. Gdy doszło do kosztów pobytu, miała wybór. Mogła wpłacić zaliczkę w wysokości 400 złotych lub otrzymać 10 procent rabatu, który obowiązywał tylko przy opłacie z góry za pobyt. Mieszkanka zdecydowała się skorzystać ze zniżki i przelała ponad tysiąc złotych na wskazane konto. Myśląc, że wszystko jest załatwione wyjechała na wyczekiwany urlop. Rozczarowanie było ogromne, gdy dotarła na miejsce. Okazało się, że hotel nie ma żadnej rezerwacji na jej dane i nikt z personelu nie rozmawiał wcześniej z kobietą. Wszelkie próby skontaktowania się z mężczyzną kończyły się niepowodzeniem. Zniknęła również strona internetowa oferty, z której wcześniej skorzystała. Niestety przytoczony przypadek nie jest odosobniony i w Polsce wiele osób zostaje oszukanych. Dlatego szukając ofert wakacyjnych korzystajmy tylko ze sprawdzonych miejsc i przestrzegajmy kilku zasad:

  • Korzystaj z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców zajmujących się wynajmem miejsc noclegowych.
  • Porównaj ceny wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji. Czytając o super okazji nie działaj pod wpływem chwili.
  • Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdź czy obiekt, w którym masz spędzić urlop faktycznie istnieje. Postaraj się zebrać na jego temat jak najwięcej informacji, na przykład w centralnym wykazie obiektów hotelarskich lub urzędzie gminy.
  • Nigdy nie działaj pod presją czasu. W ten sposób przestajesz myśleć racjonalnie i zwiększa się ryzyko podjęcia złej decyzji.
  • Przeszukując oferty w sieci, nie sugeruj się opiniami zadowolonych klientów. W przypadku oszustwa są one sfałszowane. Zasięgnij opinii z różnych miejsc.
  • Zanim zdecydujesz się na przelanie pieniędzy na konto, upewnij się że nie masz do czynienia z oszustem. Zwróć uwagę na formę kontaktu.  
  • Zachowaj całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te wysłane jak i odebrane.

Zachowaj czujność i bądź bezpieczny w cyfrowej rzeczywistości.

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony