Aktualności

Okazja czyni złodzieja. Zabrała portfel należący do 80-latki

Data publikacji 25.05.2023

Do trzech lat pozbawienia wolności grozi kobiecie, która widząc pozostawiony przy kasie sklepowej portfel, zamiast poinformować sprzedawcę o jego znalezieniu, zabrała go. Portfel wraz z pieniędzmi i kluczami został odnaleziony w domu 49-latki, przez dzielnicowego i policjanta prewencji, którzy w krótkim czasie od zgłoszenie zapukali do jej drzwi. Pamiętaj, że gdy stajemy się posiadaczem cudzej rzeczy, bez względu na to czy ktoś ją zostawił, czy zgubił, musimy dołożyć wszelkich starań by przedmiot powrócił do właściciela. W innym przypadku możemy narazić się na odpowiedzialność karną .

W środę (24 maja) do sklepu w Gubinie zgłosiła się starsza pani informując o pozostawionym kilku minut wcześniej portfelu, w którym poza pieniędzmi miała także klucze od domu. Portfela nigdzie nie było, bo jak się okazało został zabrany przez klientkę sklepu, która stała za starszą panią przy kasie. Widząc pozostawiony przy kasie portfel, zamiast poinformować o tym 80-latkę, włożyła go do torby, po czym wyszła ze sklepu i odjechała samochodem. O zdarzeniu poinformowano dyżurnego gubińskiego komisariatu, który zlecił realizację sprawy dzielnicowemu, który tego dnia pełnił służbę w wspólnie z funkcjonariuszem zespołu patrolowo-interwencyjnego.  W wyniku podjętych ustaleń, już po kilkunastu minutach od zgłoszenia, zapukali do drzwi mieszkania podejrzewanej o ten czyn kobiety. 49-latka przyznała się do zabrania portfela, twierdząc początkowo, że były w nim tylko klucze. Dopiero w wyniku rozmowy z policjantami oddała zabrane wcześniej 712 złotych, nie potrafiąc racjonalnie wytłumaczyć swojego zachowania. Została doprowadzona do komisariatu na dalsze czynności. Teraz czeka ją sprawa karna. Grozi jej do 3 lat pozbawienia wolności. Portfel wraz z pieniędzmi i kluczami powrócił do 80-latki.
Pamiętajmy, że każdy przedmiot ma swojego właściciela i gdy stajemy się posiadaczem cudzej  rzeczy, bez względu na to czy ktoś ją zostawił, czy zgubił, musimy dołożyć wszelkich starań by przedmiot powrócił do właściciela. Gdy nie wiemy kto nim jest i sami nie możemy go zwrócić, wówczas przekazujemy go do biura rzeczy znalezionych, które funkcjonuje w każdym powiecie. Wyjątek stanowi dowód osobisty, paszport, broń lub amunicja, wówczas fakt znalezienia należy zgłosić na Policji.  Osoby traktujące znalezioną rzecz jako swoją narażają się na odpowiedzialności karną.

Zgodnie z artykułem 284 kodeksu karnego:
§  1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§  2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§  3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§  4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

komisarz Justyna Kulka
Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 

Powrót na górę strony