Aktualności

Miał zarobić na papierach wartościowych, stracił 5 tysięcy złotych

Data publikacji 24.05.2023

Planujesz zainwestować pieniądze? Zrób to z głową! Zanim podejmiesz jakieś kroki, dowiedz się jak najwięcej na ten temat. W ten sposób nie dasz się nabrać oszustom i będziesz mógł obserwować wpływ pieniędzy na koncie. Niestety wiedzy o inwestycjach nie posiadał mieszkaniec powiatu krośnieńskiego, który zachęcony reklamą, zawierzył oszustowi, tracąc w ten sposób 5 tysięcy złotych.

Nie ma chyba osoby, która chociaż raz nie zastanawiała się jak pomnożyć pieniądze. I nie ma w tym nic złego. Ważne jednak, by robić to z rozsądkiem i czytać jak najwięcej na ten temat. Niestety są osoby, które zdają się na innych i zawierzając im podają informacje, które powinny chronić. Tak było w przypadku mieszkańca powiatu krośnieńskiego, który chciał zainwestować w papiery wartościowe i zamiast zysku, stracił 5 tysięcy złotych. Jak do tego doszło?

Wszystko zaczęło się od reklamy dotyczącej inwestycji w akcje, którą zobaczył na portalu społecznościowym. Zachęcony wszedł w reklamę, gdzie został przekierowany na  stronę na której należało wpisać numer telefonu. Po jakimś czasie zaczął otrzymywać telefony od nieznanego mu mężczyzny podającego się za specjalistę od kryptowalut, który dzwoniąc do niego z różnych numerów, wypytywał o dane z dowodu osobistego ,a także login i hasło do konta bankowego. Mieszkaniec powiatu nic nie podejrzewając podał mu je. Wątpliwości nie wzbudził również fakt, że gdy oddzwaniał na jakikolwiek numer, to za każdym razem słyszał, że taki numer nie istnieje. Jeszcze tego samego dnia konto bankowe mieszkańca powiatu zostało zablokowane. Otrzymał on także telefon z banku, gdzie pracownik prosił o przyjazd do placówki i złożenie korekty. Okazało się, że ktoś wziął na mężczyznę pożyczkę w kwocie 4 tysięcy złotych, a także wypłacił z karty kredytowej tysiąc złotych.

Przeciwdziałając takim sytuacjom apelujemy o rozwagę i czujność w sieci:
•    Zanim zainwestujesz pieniądze, dowiedz się jak najwięcej na ten temat. Niech nieznajomy z internetu nie będzie twoim doradcą, bo zamiast zysku może być strata.
•    Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
•    Pytaj, dociekaj i nie daj się zbyć! Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości lub masz za mało informacji, nie bój się zapytać. Uczciwa firma bez problemu odpowie na każde pytanie. Oszust będzie miał z tym zapewne problem.
•    W życiu nie ma nic za darmo. Jeśli ktoś oferuje nam niebotyczny zyski przy niewielkim wkładzie inwestycyjnym, to już w naszej głowie powinna zapalić się czerwona lampka, że coś może być nie tak.
•    Twoje dane logowania, w tym do bankowości elektronicznej są tylko Twoje! Nigdy nie udostępniaj tak wrażliwych informacji osobom trzecim.
•    Nigdy nie klikaj w link oraz nie instaluj aplikacji niewiadomego pochodzenia
•    Nigdy ślepo nie wykonuj poleceń wydawanych przez nieznajomego.

 

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony