Aktualności

Z dzielnicowym o oszustwach i jego roli w społeczeństwie

Dzielnicowy i profilaktyk odwiedzili w środę mieszkańców Łagowa, by porozmawiać z nimi o oszustwach dokonywanych na osobach starszych. Podczas rozmów policjanci wskazali na co seniorzy powinni zwrócić uwagę by nie zostać oszukanym, a także radzili jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas zakupów oraz w domu. Spotkanie było doskonałą okazją do zaprezentowania dzielnicowego rejonu, przypomnienia roli jaką pełni w społeczeństwie oraz wskazania możliwości kontaktu z nim.

Dzielnicowy to policjant odpowiedzialny za porządek i bezpieczeństwo w swoim rejonie. W myśl tej zasady, funkcjonariusze obejmujący to stanowisko prowadzą ciągłe rozpoznanie terenu, zjawisk i zdarzeń zaistniałych w danym rejonie, a także przeciwdziałają popełnianiu przestępstw i wykroczeń. Jest on także określany policjantem pierwszego kontaktu, który działa na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, inicjuje i organizuje działania społeczności lokalnej oraz radzi jak bezpiecznie żyć i unikać zagrożeń. Rozmawiając z mieszańcami swojego rejonu najlepiej zna ich problemy i chętnie służy pomocą w ich rozwiązaniu. W swojej pracy nie zapominają także o przeciwdziałaniu różnego rodzaju zdarzeniom, dlatego też uczestniczą w przedsięwzięciach organizowanych dla mieszkańców miast i wsi.

Jednym z nich jest sierżant Michał Czarnowski, dzielnicowy na terenie gminy Dąbie, który odpowiedział na zaproszenie organizatora i wspólnie z  policjantką Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii starszą aspirant Pauliną Weryk, spotkał się w środę /8 marca/ z mieszkańcami Łagowa. Michał swoje wystąpienie rozpoczął od zaprezentowania swojej osoby, wskazał w jaki sposób można się z nim skontaktować, a także z jakimi problemami można się do niego zwrócić. W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”, powiedział również o roli jaką pełni w społeczeństwie. Ponadto przeciwdziałając zdarzeniom dokonywanym na osobach starszych, policjanci omówili metody stosowane przez sprawców oszustw, w tym także przez internet, przypomnieli o zasadach, które uchronią ich od stania się ich ofiarą, a także zwracali uwagę na określone zachowania, które powinny wzbudzić ich czujność. Ponadto z uwagi, iż wiele osób starszych mieszka samotnie, funkcjonariusze rozmawiali z nim również o tym, jak w miejscu zamieszkania uchronić się przed złodziejem oraz jak być bezpiecznym podczas zakupów. Na zakończenie dzielnicowy wręczył uczestnikom spotkania swoje wizytówki, by w razie  potrzeby mogli się  z nim bezpośrednio skontaktować.

Jeśli nie znasz swojego dzielnicowego, a potrzebujesz do niego zadzwonić,  zapraszamy cię do odwiedzenia naszej strony internetowej. W zakładce Dzielnicowi, znajdziesz dane kontaktowe do dzielnicowych powiatu krośnieńskiego, ich wizerunki, a także informacje o rejonie który obejmują. Informacje o dzielnicowych możemy znaleźć również za pośrednictwem aplikacji „Moja Komenda”, którą dostępna jest pod poniższym adresem:

A jak z niej korzystać? Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Więcej na temat działania aplikacji znaleźć można na stronie Biura Prewencji Komendy Głównej Policji

komisarz Justyna Kulka
Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 

  • policjant rozmawia z mieszkańcami wsi
  • ulotka trzymana w ręce
  • ulotki
Powrót na górę strony