Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – narzędzie wspomagające bezpieczeństwo mieszkańców

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to popularne narzędzie wśród mieszkańców powiatu krośnieńskiego. Od początku roku odnotowaliśmy ponad 250 zgłoszeń, w tym 190 dotyczy naruszeń przepisów ruchu drogowego. Jest to jedna z form kontaktu społeczeństwa z Policą, dzięki której wiemy, co jest najbardziej uciążliwe dla społeczności lokalnej i w jakim obszarze należy zwiększyć intensywność działań, by jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo .

Komunikowanie się Policji ze społeczeństwem odbywa się na wielu płaszczyznach. Dzięki czemu możemy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców, poznać ich problemy i oczekiwania. Jednym z narzędzi funkcjonujących w naszej formacji jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, poprzez którą otrzymujemy informacje o występujących zagrożeniach i ich lokalizacji. Dla funkcjonariuszy każde zgłoszenie jest bardzo pomocne, pozwala na skuteczne reagowanie i przeciwdziałanie zagrożeniom. Na mapie znajdziemy wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, a także zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa, stanowiące jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Narzędzie to jest chętnie wykorzystywane przez mieszkańców powiatu krośnieńskiego, a najczęściej zgłaszanym problemem są naruszenia przepisów ruchu drogowego. Od początku roku spośród otrzymanych 256 zgłoszeń, 190 dotyczyło właśnie tego zakresu. Jak wynika z danych statystycznych najbardziej uciążliwe dla mieszkańców jest przekraczanie dozwolonej prędkości. Na 163 zgłoszenia, 135 zostało potwierdzonych, 7 niepotwierdzonych, kolejne są w trakcie weryfikacji. Na mapie mieszkańcy wskazują także problem związany z nieprawidłowym parkowaniem. Na 27 otrzymanych zgłoszeń, 7 została potwierdzona, 15 niepotwierdzona, 1 stanowiła żart lub pomyłkę, a pozostałe są nadal sprawdzeniu.
Każde otrzymane zgłoszenie jest dla policjantów ważne i podlega weryfikacji. Nie pozostajemy obojętni wobec wskazanych problemów, a zagrożenia są uwzględnianie podczas organizowanych na terenie powiatu działań prewencyjnych, a także w trakcie codziennej służby. Dlatego też dziękując za wszystkie przekazane zgłoszenia zachęcamy do dalszego korzystania z mapy. Informując nas o swoich spostrzeżeniach macie realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

Sposób działania aplikacji jest łatwy w obsłudze. Wystarczy mieć do dyspozycji telefon bądź komputer z dostępem do internetu. I co dalej?:
- kliknij na baner Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dostępny na stronach internetowych komend powiatowych, miejskich i wojewódzkich Policji,
- po otwarciu strony internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaakceptuj regulamin,
- chcąc dodać zgłoszenie, wybierz na mapie obszar, który cię interesuje,
- następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodaj do mapy występujące niebezpieczeństwo (wybierając je z katalogu, należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia),
- w otwartym oknie opisz dane zagrożenie, wybierz dni tygodnia i porę dnia, kiedy dana sytuacja ma miejsce, możesz także załączyć plik o maksymalnej pojemności 5 megabajtów, a następnie kliknij przycisk "ZGŁOŚ".

Pamiętaj, że zgłoszenie zaznaczone na Mapie nie zastąpi potrzeby pilnej interwencji. Gdy zachodzi taka potrzeba wówczas musisz zadzwonić na numer 112.

komisarz Justyna Kulka
Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 

  • zdjęcie mapy na ekranie telefonu
  • ulotka, gwiazdka policyjna i numer 112
  • ulotki

Film 135-205419.mp4

Pobierz plik 135-205419.mp4 (format mp4 - rozmiar 20.83 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony