Aktualności

Z uwagą na niechronionych

Data publikacji 03.08.2022

Od rana trwają działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, w trakcie których policjanci krośnieńskiej drogówki obserwują zachowania uczestników ruchu drogowego i reagują na wszelkie nieprawidłowości. Funkcjonariusze zwracają uwagę na relacje kierowca-niechroniony, a także przestrzeganie przepisów przez uczestników należących do tej grupy. Nieodpowiedzialnym zachowaniem wykazali się rowerzyści, którzy nie dbając o własne bezpieczeństwo wsiedli na rower po wcześniejszym spożyciu alkoholu.

Policjanci krośnieńskiej drogówki od wczesnych godzin rannych prowadzą działania ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, motorowerzystów oraz  innych jednośladów, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń. Funkcjonariusze obserwując ruch na drodze zwracają uwagę na relacje kierowca-niechroniony, a także przestrzeganie przepisów przez uczestników należących do tej grupy. Niestety mimo wielu organizowanych akcji i apeli o zachowanie ostrożności na drogach i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w dalszym ciągu odnotowujemy sytuacje, w których uczestnicy drogi zachowują się nieodpowiedzialnie. Niechlubnym przykładem mogą być trzej rowerzyści, którzy postanowili wsiąść na rower po uprzednim spożyciu alkoholu.

Policjanci obserwując zachowanie uczestników drogi w miejscowości Chlebowo, zwrócili uwagę na dwóch rowerzystów. Mężczyźni jadąc chodnikiem, mieli problem z utrzymaniem równowagi. Mundurowi po zatrzymaniu 35-latków, poddali badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Okazało się, że jeden z nich miał ponad 4 promile alkoholu, drugi ponad 3. Policjanci ukarali mężczyzn mandatami karnymi  w wysokości 2,5 tysiąca złotych, a także zwrócili uwagę za jazdę po chodniku. Kolejny rowerzysta został zatrzymany kilkanaście minut później w miejscowości Czarnowo. Badanie trzeźwości 61-latka wykazało, że miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tak jak jego poprzednicy, otrzymał 2,5 tysiąca złotych mandatu karnego. Działania nadal trwają.

Powyższe sytuacje wskazują, że sami możemy stać się sprawcami niebezpiecznych zdarzeń. Wsiadając na rower pod wpływem alkoholu tracimy zdolność utrzymania równowagi i możliwość zareagowania adekwatnie do sytuacji, tym samym zagrażamy nie tylko sobie, ale i innym. Pamiętajmy, że nikt nie będzie w stanie ochronić naszego zdrowia i życia, jeśli my sami nie będziemy o nie dbali.

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony