Aktualności

Wy zgłaszacie, My reagujemy. Razem na rzecz poprawy bezpieczeństwa w powiecie

Data publikacji 22.02.2022

Przekraczanie dozwolonej prędkości, zła organizacja ruchu czy też niewłaściwa infrastruktura drogowa, to najczęstsze zagrożenia nanoszone na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki nim wiemy co jest najbardziej uciążliwie dla naszych mieszkańców i gdzie skierować policjantów by jak najlepiej zapewnić bezpieczeństwo na drodze.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie bardzo chętnie wykorzystywane przez mieszkańców powiatu krośnieńskiego, którzy poprzez wskazanie dokładanego miejsca i występującego tam zagrożenia sygnalizują policjantom nieprawidłowości. Tylko od początku roku otrzymaliśmy ponad 80 takich zgłoszeń, wśród których zdecydowana większość dotyczyła przekroczeń prędkości w terenach zabudowanych. Informacja o tym zagrożeniu przekazywana jest policjantom ruchu drogowego, którzy dokładają wszelkich starań, by podejmowane przez nich działania wpłynęły na zachowanie kierowców, a tym samym skutkowały wyeliminowaniem takich sytuacji w przyszłości. Za realizację niektórych zagrożeń odpowiedzialne są też inne podmioty pozapolicyjne, którym funkcjonariusze po zweryfikowaniu zgłoszenia, przekazują niezbędne informacje. Przykładem takich zagrożeń są na przykład zła organizacja ruchu lub niewłaściwa infrastruktura drogowa. Poza wspomnianymi zagrożeniami, na Mapie możemy poinformować również o aktach wandalizmu, osobie bezdomnej wymagającej pomocy, niestrzeżonych przejściach przez tory, dzikich wysypiskach śmieci czy też spożywaniu alkoholu w miejscach niedozwolonych. Pełny wykaz możemy znaleźć, w lewym dolnym rogu Mapy, w  ikonce „Dodaj zgłoszenie”. Warto jednak pamiętać, że naniesienie zagrożenia, nie zastąpi pilnego zgłoszenia o interwencji i natychmiastowej w związku z tym reakcji służb. Wówczas należy zadzwonić pod numer 112.

Osobom, które dopiero poznają właściwości Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, przypominamy zasady działania. Pierwsze co należy zrobić to otworzyć stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, następnie zaakceptować regulamin, wybrać zagrożenie i wskazać konkretne miejsce na danym obszarze. Wykaz zagrożeń znajdziemy w lewej dolnym rogu mapy (czerwona ikonka „Dodaj zagrożenie”). Po otwarciu okna możemy wprowadzić szczegóły zagrożenia, które zostanie naniesione na mapie po kliknięciu przycisku „ZGŁOŚ” . Teraz pozostaje nam tylko obserwacja, na jakim etapie znajduje się zgłoszenie i z jakim skutkiem zostało zakończone. Poznamy to po kolorze które przyjmie nasze zgłoszenie. Każde, nowo dodane zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Gdy zlecone zostanie do weryfikacji, wówczas zmieni kolor na żółty. Po weryfikacji może przyjąć kolor szary co oznacza, że zgłoszenie nie potwierdziło się, bądź kolor czerwony, co oznacza że informacja została potwierdzona, a policjanci podejmą czynności by wyeliminować występowanie zagrożenia w danym miejscu. Informacje co oznaczają poszczególne kolory znajdziemy również w górnej części mapy w Legendzie.

Dziękujemy za dotychczasowe zgłoszenia, świadczące o zaangażowaniu i
współodpowiedzialności mieszkańców na rzecz poprawy bezpieczeństwa w powiecie.

film: Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Film 135-191765.mp4

Pobierz plik 135-191765.mp4 (format mp4 - rozmiar 20.83 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony