Korzystasz z BLIKA? Uważaj na oszustów - Aktualności - KPP Krosno Odrzańskie

Aktualności

Korzystasz z BLIKA? Uważaj na oszustów

Data publikacji 27.04.2020

Policjanci krośnieńskiej komendy przypominają o zachowaniu ostrożności podczas dokonywania płatności „BLIKiem”. Oszuści wykorzystując różne historie podszywają się pod znajomych, czy też członków rodziny prosząc o szybką pożyczkę i udostępnienie kodu umożlwiającego płatność mobilną. Przy takich prośbach, zawsze zachowaj ostrożność. Nigdy nie działaj pod presją czasu i upewnij się, czy ktoś z twoich bliskich faktycznie potrzebuje takiej pomocy.

Cały czas czytamy w mediach o działaniach oszustów, którzy wykorzystują pośpiech, łatwowierność, brak ostrożności, czy też niedostateczną wiedzę potencjalnej ofiary, tylko po to, żeby wyłudzić od osoby jak największą ilość pieniędzy. Przy nadal występujących oszustwach na wnuczka, policjanta, czy też funkcjonariusza CBŚP, często słyszymy także o oszustwie metodą na „Blika”. Sprawcy wykorzystując komunikatory internetowe, kradną tożsamość osoby, pod którą podszywają się, a następnie w jej imieniu proszą znajomych, czy też członków rodziny o szybką pożyczkę i udostępnienie kodu umożlwiającego płatność mobilną. Zawsze przy prośbie, otrzymamy również deklarację bardzo szybkiego zwrotu pieniędzy.

Jak łatwo można stać się ofiarą takiego oszusta przekonała się o tym mieszkanka powiatu krośnieńskiego, która myśląc, że pomaga siostrze w zapłaceniu za zakupy, udostępniła kod do płatności mobilnej BLIK, a następnie zatwierdziła transakcję. Gdy po chwili zorientowała się, że padła ofiarą oszusta było już za późno. Z jej konta zniknęło 800 złotych.

Niestety przypadek mieszkanki powiatu nie jest odosobniony. Cały czas czytamy w mediach o podobnych sytuacjach, a sprawcy stosując różne metody wysyłają wiadomości z informacją np. o zagubionym portfelu, wyjątkowej okazji, kradzieży plecaka z dokumentami, czy też utracie ważności karty którą robimy zakupy i prośbą o szybką pomoc finansową. Dla nich każdy argument jest dobry, żeby mogli wejść w posiadanie naszych pieniędzy.

Dlatego zawsze należy być czujnym i zachować ostrożność. Pamiętaj:

- stosuj zasadę ograniczonego zaufania i nie działaj w pośpiechu;

- zawsze upewnij się, że osoba która poprosiła cię o pomoc, faktycznie jej potrzebuje;

- zawsze chroń swoje konta internetowe i nigdy nie udostępniaj haseł do logowania;

- pamiętaj o każdorazowym wylogowaniu się z konta;

- używaj różnych haseł do poszczególnych kont i zadbaj, żeby ich kombinacja liter, cyfr i znaków była trudna do złamania;

- nie udostępniaj nikomu wygenerowanych kodów do transakcji internetowych

 

Ponadto:

- nie wchodź na dołączone do wiadomości linki i nie loguj się przez nie na swoje konto bankowe (dotyczy to także otrzymanych wiadomości email);

 - zawsze zwracaj uwagę na logo, nazwę i adres URL strony internetowej. Sprawdzaj czy po lewej stronie linku znajduje się mała kłódka oraz wyrażenie „https”  świadczące o tym, że dane połączenie jest szyfrowane; 

-  robiąc przelew, upewnij się o prawidłowości numeru konta adresata oraz przesyłanej kwoty;

- zanim potwierdzisz otrzymany z banku kod do przelewu, upewnij się czy widniejąca w treści sms kwota jest właściwa;

- przypominaj o tych zasadach w rozmowie z rodziną i znajomymi, w ten sposób pomożesz im ustrzec się przed działaniem oszustów.

 

podkom. Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

foto: policja.pl