„Lepszy Internet zależy od Ciebie!”
„Lepszy Internet zależy od Ciebie!” pod tym hasłem odbywają się tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, które przypadają na 9 lutego 2016 r. Policjanci już rozpoczęli spotkania w szkołach gimnazjalnych.
Jak co roku, policjanci z powiatu krośnieńskiego włączają się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, organizując z tej okazji spotkania z gimnazjalistami. Podczas prowadzonych rozmów omawiają nie tylko zagrożenia w sieci, ale również wskazują możliwości młodych ludzi w stworzenie bezpiecznego i pozytywnego Internetu. Policjanci w rozmowie z uczniami podkreślali, że to co znajduje się w sieci, w dużej mierze zależy od nich samych. Włączając się między innymi w walkę z cyberprzemocą pomogą uchronić te osoby, które same nie są w stanie zareagować, bądź do końca nie wiedzą jak to zrobić. Ponadto funkcjonariusze wyjaśnili uczestnikom spotkań jakie konsekwencje karne niesie za sobą stosowanie cybeprzemocy. Spotkania prowadzone będą w dniach 8-12.02.2016 r. we wszystkich szkołach gimnazjalnych na terenie powiatu krośnieńskiego.
Przypominamy, że cyberprzemoc, jest to przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Najczęściej terminu tego używa się w odniesieniu do przemocy rówieśniczej z użyciem telefonów komórkowych lub Internetu.
Może ona przybierać takie formy jak:
- nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem Sieci
- rejestrowanie niechcianych zdjęć i filmów
- publikowanie w Internecie lub rozsyłanie przy użyciu telefonu komórkowego ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć
- podszywanie się w Sieci pod rówieśników
- włamania na blog lub stronę internetową i zamieszczanie ośmieszających i upokarzających treści
- groźby przy użyciu komunikatorów, telefonów
- rozsyłanie do znajomych informacji o ośmieszających treściach e-mailem, smsem
Do działań określanych mianem cyberprzemocy wykorzystywane są: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne, telefony komórkowe, serwisy SMS i MMS
Co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy?
- dbać o prywatność swoich danych osobowych
- zapewniać swoim profilom w Sieci status prywatny
- chronić swoje hasła i loginy
- nie zamieszczać w Sieci swoich zdjęć i filmów
- nie dawać wszystkim swojego numeru telefonu
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie http://helpline.org.pl, http://www.kidprotect.pl/, http://fdn.pl