Kontrolujemy obszary wodne
Lato w pełni. Dbając o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą, policjanci wspólnie z innymi służbami kontrolują akweny wodne, sprawdzając stan trzeźwości osób pływających na sprzętach wodnych oraz czy wędkarze, nie naruszają obowiązujących przepisów.
Tegoroczne pogoda sprzyja nie tylko wczasowiczom korzystającym z kąpieli, ale także wędkarzom, którzy spędzają miło czas na łowieniu ryb. Dbając o bezpieczeństwo wypoczywających, policjanci wspólnie z innymi służbami kontrolują jeziora i rzeki sprawdzając stan trzeźwości osób korzystających ze sprzętów wodnych oraz sprawdzają czy wędkarze nie naruszają obowiązujących przepisów.
W poniedziałek /3 lipca/ policjanci z krośnieńskiej komendy wspólnie ze Strażą Rybacką kontrolowali obszar rzeki Bóbr, pływając łodzią motorową będącą od lipca tego roku na wyposażeniu Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim. Zestaw składający się z samochodu terenowego z przyczepą i łodzią motorową zakupiony został ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego oraz samorządów lokalnych powiatu krośnieńskiego. Kontrole potrwają przez cały sezon letni.
Przypominamy, że woda to żywioł, do którego należy podchodzić z rozwagą. W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujmy o zachowanie ostrożności i przestrzeganie kilku rad. Pamiętaj:
- do kąpieli wybierz tylko miejsca strzeżone
- będąc na kąpielisku, słuchaj poleceń wydawanych przez ratownika
- jeśli wybrałeś się na wodę z dziećmi, zadbaj o ich bezpieczeństwo i nie pozostawiaj bez opieki
- nie wchodź do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności. Schłodź stopniowo swój organizm, nie zapominając o okolicach serca, karku oraz twarzy;
- nie próbuj przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
- nie skacz do wody w miejscach nieznanych, niesprawdzonych - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem kręgosłupa a nawet śmiercią ;
- podczas wodnych zabaw nie spychaj z pomostu, z materaca ;
- nigdy nie wchodź do wody bezpośrednio po jedzeniu, ani też z pustym żołądkiem;
- nigdy nie łącz wypoczynku nad wodą z alkoholem;
- zwróć uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Zanim przystąpisz do działania, weź pod uwagę swoje umiejętności pływackie i siły. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie pomóc, poproś o pomoc;
- w sytuacji, gdy przystępujesz do udzielania pomocy poszkodowanemu, pamiętaj o zachowaniu spokoju, zapewnieniu sobie bezpieczeństwa oraz sprawdzeniu czy osoba nas słyszy i oddycha. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha prawidłowo, rozpocznij resuscytację krążeniowo – oddechową oraz wezwij pomoc.