Aktualności

Zadbaj o bezpieczne wakacje

Data publikacji 18.06.2015

Okres letni to ulubiony czas dla wszystkich. Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu się do podróży oraz zabezpieczeniu mieszkań. Zadbajmy również o bezpieczny wypoczynek naszych dzieci.

Już niedługo wakacje. Dla jednych jest to czas wyjazdów, inni wolą relaksować się w miejscu zamieszkania. Nie każdy jednak ma możliwość odpoczywać przez ponad dwa miesiące wspólnie z dziećmi. Dlatego też, musimy zadbać o ich bezpieczeństwo.

Nad wodą

Planując czas nad wodą pamiętaj, żeby wybierać do kąpieli tylko miejsca do tego przystosowane i oznakowane, gdzie w razie sytuacji zagrażających naszemu życiu lub zdrowiu możemy liczyć na pomoc ratownika. Będąc nad wodą, szanuj obecność innych i nie zakłócaj im wypoczynku. Pamiętaj, że do wody nie należy wchodzić rozgrzanym oraz bezpośrednio po zjedzonym posiłku. Zawsze sprawdź jej głębokość i w miarę możliwości dno. Nie należy także niszczyć żadnych sprzętów i urządzeń kąpieliska oraz wrzucać do wody śmieci, które nie tylko ją zanieczyszczają, ale również powodują zagrożenie dla osób kąpiących. Korzystając z kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem kąpiących czuwa ratownik, musimy bezwzględnie wykonywać jego polecenia oraz zastosować się do regulaminu akwenu. Pamiętajmy, że woda jest niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi, którzy wchodzą do wody będąc pod działaniem alkoholu, bądź korzystający z kąpieli niestrzeżonych.

Wyjazd na kolonię/obóz

Wysyłając dziecko na kolonię/obóz lub samemu wybierając się na wycieczkę, sprawdźmy wiarygodność organizatora. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź czy zawiera wszystkie wcześniejsze uzgodnienia oraz prawa i obowiązki obu stron. Ustal, czy organizator obozu/kolonii oraz opiekunowie, posiadają odpowiednie przygotowanie i doświadczenie zawodowe. Sprawdź miejsce, w którym będzie przebywać Twoje dziecko. W razie wątpliwości co do przewoźnika bądź stanu technicznego autobusu, natychmiast powiadom policję. Warto by taka kontrola autokaru została wcześniej zgłoszona przez organizatora. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nerwów i nie spowoduje opóźnienia wyjazdu. Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, że dziecko po powrocie nie przywiezie wszystkich rzeczy, zrób mu ich wykaz. Jeśli nie ma takiej potrzeby nie dawaj dziecku wartościowych rzeczy. Ich utrata spowoduje niepotrzebne zmartwienie i zepsuje pobyt na obozie/kolonii.

Podróż samochodem

Planując wyjazd na urlop samochodem, pamiętaj żeby przed podróżą odpowiednio go przygotować. W szczególności zwróć uwagę na te elementy, które podniosą bezpieczeństwo jazdy. Sprawdź opony, olej, hamulce oraz wszystkie płyny. Zadbaj o to, by w aucie było koło zapasowe bądź zestaw naprawczy, zapasowe żarówki, płyn do spryskiwaczy, gaśnica, apteczka, trójkąt odblaskowy oraz kamizelka odblaskowa. Nie zapomnij sprawdzić wentylacji oraz klimatyzacji. Ich sprawne działanie ma duży wpływ na komfort podczas podróży. Pamiętaj o wcześniejszym zaplanowaniu trasy z uwzględnieniem przerw na odpoczynek. Unikniesz wtedy niepotrzebnych nerwów, a podróż minie spokojnie. Nie zapomnij także o właściwym zabezpieczeniu mieszkania. Nie zostawiaj w widocznym miejscu wartościowych rzeczy. Sprawdź czy wszystkie okna zostały zamknięte, zakręć butlę gazową oraz odłącz z prądu wszystkie sprzęty domowe. Przed wyjazdem poproś kogoś zaufanego o doglądanie Twojego domu. Bark ruchu w naszym mieszkaniu, da znak złodziejowi o naszej nieobecności.

W domu

Pomimo zorganizowanych wyjazdów , dużą część wakacji dzieci spędzą w domu. By zapewnić im bezpieczeństwo pamiętaj o częstych rozmowach z nimi, w których nie tylko przestrzeżesz ich przed zagrożeniami, ale przede wszystkim nauczysz radzenia sobie w różnych sytuacjach. Pozostawiając dziecko w domu, sprawdź czy ile czasu spędza ono przed komputerem. Często przeglądane przez nich treści są nieadekwatne do wieku, a co więcej mogą wpływać niekorzystnie na ich psychikę i zachowanie. Warto również zastanowić się nad blokadą niektórych stron. Przypomnij dziecku, iż osoba poznana w Internecie, nie musi być tą za którą się podaje, dlatego nie należy podawać jej informacji o sobie, numeru telefonu, czy adresu zamieszkania. Gro dzieci lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, dlatego zwróć uwagę w jaki sposób przechowują klucz od domu, czy chowają go w niewidocznym miejscu oraz jak zachowują się w kontakcie z osobami obcymi. Pozwalając 10-letniemu dziecku na samodzielną jazdę rowerem, sprawdź czy zna ono przepisy. Jeśli dziecko nie ma karty rowerowej, to nie powinno jeździć bez nadzoru po drogach publicznych. Warto byś zawsze wiedział z kim i gdzie przebywa Twoje dziecko. By móc spokojnie spędzić wieczór, ustal z nim godziny powrotów do domu.

Powrót na górę strony