Dbamy o bezpieczeństwo nad wodą
Do rozpoczęcia wakacji pozostało jeszcze kilka tygodni, ale coraz ładniejsza aura sprawia, że już teraz chętnie wypoczywamy nad wodą. W całym województwie lubuscy policjanci pełnią służbę, aby każdy, kto zdecyduje się na spędzanie wolnego czasu w rejonie akwenów mógł czuć się bezpiecznie.
Apeli, akcji prewencyjnych oraz kampanii na rzecz bezpieczeństwa nad wodą nie ma końca. Lubuska Policja aktywnie uczestniczy w inicjatywach, które mają na celu dotarcie do jak największej liczby wypoczywających, aby rozrywka nie przerodziła się w dramat. W każdym powiecie policjanci sprawdzają czy osoby zachęcone sprzyjającą aurą bezpiecznie spędzają czas nad wodą. Policyjne łodzie już od dłuższego czasu patrolują akweny, sprawdzając czy zasady bezpieczeństwa są przez wypoczywających respektowane. W tym roku życie nad wodą straciło 5 osób. W minionym roku 35, z czego 20 podczas wakacji. Choć zasady bezpieczeństwa wydają się banalne, to z ich przestrzeganiem i wdrożeniem w życie obraz rysuje się już mniej optymistycznie. Często są to sytuacje, kiedy młodzi ludzie wpadają na niemające nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem pomysły. Kiedy do tego przychodzi alkohol, o tragedię nie trudno. Dlatego lubuscy policjanci z uwagą monitorować będą wody regionu. Jesteśmy przygotowani na służbę na wodach. Współpracujemy z WOPR-em, aby skuteczność służb była jeszcze bardziej efektywna. Chcemy, aby każdy spędził ten czas tak, jak sobie założył- na odpoczynku i relaksie. Ale do tego niezbędny jest również rozsądek samych wypoczywających. To najlepszy oręż w zapewnieniu bezpieczeństwa, nie tylko nad wodą.
Pamiętajmy !
- Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.
- Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
- Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
- Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
- Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.
- Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
- Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
- Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
- Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
- Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.
- Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.
Opracował: kom. Marcin Maludy
fot. sierż. Grzegorz Jaroszewicz