Kontrolowali przejścia dla pieszych
Policjanci z krośnieńskiej drogówki przez dwa dni obserwowali zachowanie kierowców względem pieszych oraz bacznie przyglądali się czy piesi i rowerzyści nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.
Działania „Niechronieni”, to jedna z akcji profilaktyczno – kontrolnych realizowanych przez policjantów z powiatu krośnieńskiego mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Niestety pomimo apeli do uczestników ruchu drogowego i nałożonych kar za nieprawidłowe zachowanie na drodze, wciąż zdarzają się sytuacje, że kierowcy wjeżdżają na przejście dla pieszych, pomimo zapalonego na sygnalizatorze świetlnym, światła czerwonego, nie zatrzymują się przy przejściu żeby przepuścić pieszego, czy też piesi tłumacząc się pośpiechem przechodzą przez jezdnię w miejscu do tego nie przeznaczonym. Nieodpowiedzialne zachowania na drodze powodują sytuacje w których narażone jest życie i zdrowie człowieka. Od początku roku na terenie powiatu krośnieńskiego doszło do 3 wypadków. W dwóch przypadkach sprawcą był kierujący samochodem, w jednym przypadku wypadek spowodował rowerzysta. Pokrzywdzonymi w tych zdarzeniach byli dwukrotnie rowerzyści i raz pieszy.
By zapobiec takim sytuacjom przez dwa dni /środa-czwartek/ funkcjonariusze zwracali uwagę nie tylko na zachowania kierowców względem pieszych, ale także obserwowali pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, czy nie łamią przepisów ruchu drogowego. W tym okresie policjanci ujawnili 26 wykroczeń popełnionych zarówno przez pieszych, rowerzystów jak i kierowców. W 16 przypadkach policjanci zakończyli interwencję na ukaraniu osoby mandatem karnym, w jednej sprawie zostanie wysłany wniosek o ukaranie do Sądu, pozostali otrzymali pouczenie.
Pamiętajmy, że my sami, mamy największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Wybierając się na wycieczkę rowerową zadbajmy o prawidłowe oświetlenie w naszym rowerze tj. jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. Nie zapominajmy także o zaopatrzeniu się samemu w elementy odblaskowe, które zwiększą naszą widoczność. Musimy pamiętać, że istnieją tylko trzy przypadki, które zezwalają nam na jazdę po chodniku. Mianowice wtedy, gdy:
1) rowerzysta opiekuje sięosobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła.
Wiosenno – letnia aura sprzyja też długim spacerom i wychodząc z domu za dnia, zapominamy, że nasz pobyt na świeżym powietrzu może przeciągnąć się do godzin wieczornych, a tym bardziej często zapominamy o zabraniu ze sobą odblasków. Duże znaczenie ma również nasz ubiór. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Ponadto prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Pamiętajmy, że idąc po zmroku poza terenem zabudowanym bez elementów odblaskowych możemy zostać ukarani mandatem karnym. Ważne jest także to, by piesi, idący po poboczu lub jezdni chodzili lewą stroną drogi. Sytuacja ta pozwala na ciągłą obserwację pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka i uniknięcie zagrożenia.