Handel ludźmi - czy mnie to dotyczy?
Handel ludźmi?! Nie – mnie to nie dotyczy. To pierwsza reakcja młodzieży uczestniczącej w spotkaniach, podczas których omawiane są najważniejsze zagadnienia związane z tą tematyką. Pierwsze rozmowy funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej z młodymi ludźmi odbyły się w czwartek /16 kwietnia/ w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie Odrzańskim.
Handel ludźmi, to temat, który w dalszym ciągu powoduje u młodych ludzi reakcję wypierania. Pierwsze słowa jakie słychać od nich, to –„po co o tym mówić, mnie to nie dotyczy”. Jednak już w trakcie spotkania, ich sposób myślenia zmienia się. Dowiadują się, że handel ludźmi to nie tylko wykorzystywanie osób do seks-biznesu, ale również handel organami, przymusowa – niewolnicza praca, nielegalna adopcja dzieci bądź wykorzystywanie ich do pornografii dziecięcej. Wiele osób wykorzystywanych jest do żebractwa bądź są tzw. „słupami”, na których brane są kredyty czy też zmuszani są do czynnego udziału w przestępstwach. I tak naprawdę nikt z nas nie wie, kiedy może stać się ofiarą handlarzy. Dlatego ważne jest by świadomość o tym procederze była jak największa.
Temat handlu ludźmi jest zagadnieniem omawianym przede wszystkim z młodzieżą ponadgimnazjalną, gdyż ta grupa wiekowa najczęściej w trakcie wakacji bądź po zakończeniu edukacji wyjeżdża za granicę. W czwartek /16 kwietnia/ pierwsze takie spotkania odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjlanych w Krośnie Odrzańskim. Prowadzącymi były sierż.szt. Paulina Ogiejko z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim oraz por. Małgorzata Maciejewska z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim. Młodzi ludzie podczas rozmów z funkcjonariuszami dowiadują się także co należy zrobić przed wyjazdem za granicę, w szczególności gdy jest to wyjazd do pracy, co jest niezbędne w takiej podróży i gdzie należy szukać pomocy.
Pamiętajmy, że jeśli pojawia się ktoś, kto proponuje pracę na czarno, wyjazd w „atrakcyjne miejsce”, atrakcyjną prace wyłącznie dla kobiet, pracę, w której nie wymaga się znajomości języka, kwalifikacji, itp., czy też wyjazd w terminie uniemożliwiającym przemyślenie czy rozważenie danej propozycji, ułatwienie zdobycia dokumentów (np. paszportu) i przekroczenie granicy, bądź pokrycie wszystkich kosztów związanych z wyjazdem (przejazd, zakwaterowanie, dokumenty, wyżywienie) na poczet przyszłych zarobków, to są to sytuuje na które powinniśmy zwrócić uwagę, które powinny nas zaniepokoić, a już na pewno nie możemy przyjąć takiej pracy. Mając takie propozycje, poinformujmy najbliższą jednostkę o tym. W ten sposób możemy zapobiec czyjeś tragedii.
Jeśli jednak ktoś nam bliski wyjechał za granice, ale po wyjeździe do pracy osoba przestaje się kontaktować lub kontaktuje się, ale mówi bardzo krótko, rozmowy są często przerywane, nie chce podać adresu (telefonu), w trakcie rozmowy zawsze jest ktoś obok, mówi jakby była pod wpływem środków odurzających, może oznaczać to, że osoba ta padła ofiarą handlu ludźmi. Dlatego też zanim wyjedziemy dopełnij wszelkich formalności, upewnij się, że pracodawca istnieje, itp. Pamiętaj także żeby zabrać ze sobąadres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju do którego jedziesz. W razie jakichkolwiek kłopotów tam otrzymasz pomoc /więcej porad co należy zrobić przed wyjazdem oraz co należy zabrać, znajdziesz TUTAJ/.
Więcej na ten temat można znaleźć także na stronach internetowych :
Krajowego Centrum Interwencyjno – Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi www.kcik.pl , www.handelludzmi.eu infolinia dla ofiar oraz poradnictwo przedwyjazdowe nr tel. 22 628 0120
Fundacja dzieci niczyje – www.fdn.pl, www.dzieciofiaryhandlu.fdn.pl
LaStrada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, www.strada.org.pl, telefon zaufania 22 628 99 99