Aktualności

Miał być zysk, jest kilka tysięcy straty – uważajmy podczas internetowych sprzedaży

Data publikacji 03.06.2024

Krośnieńscy policjanci apelują o ostrożność przy sprzedaży rzeczy na portalach aukcyjnych. Wśród uczciwych klientów są też oszuści, którzy podszywając się pod kupujących stosują nieuczciwe metody by uzyskać od sprzedających kody do płatności mobilnej, za pośrednictwem których dokonują wypłat pieniędzy z konta. W ten sposób mieszkaniec powiatu krośnieńskiego zamiast zyskać, stracił 9 tysięcy złotych.

Mieszkaniec powiatu krośnieńskiego wystawił do sprzedaży rzecz na jednym z portali aukcyjnych. Na jego ofertę odpowiedział potencjalny kupiec, od którego otrzymał wiadomość o zakupionym towarze. Ponadto w emailu zawarta była również informacja, żeby dokończyć transakcję klikając w załączony link. Po wejściu w niego sprzedający został przekierowany na stronę, gdzie zalogowanie było możliwe po wpisaniu kodu otrzymanego za pośrednictwem sms. Gdy to zrobił, wówczas pojawił się komunikat o wystąpieniu problemu i konieczności skontaktowania się konsultantem. Mieszkaniec powiatu krośnieńskiego był zaskoczony gdy zadzwonił do niego konsultant i poinformował go, że kupujący przelał więcej pieniędzy niż wartość wystawionej rzeczy. Konsultant uspokoił jednak sprzedającego, że ten otrzyma pieniądze ale musi wykonywać jego polecenia. Miał on otrzymać smsy, w których będzie musiał podać kod do przelewu, co też uczynił. Przy trzecim podaniu kodu dostał wiadomość ze swojego banku o wypłacie pieniędzy z bankomatu. Po zalogowaniu się na konto bankowe okazało się, że zamiast zysku, ktoś dokonał trzech wypłat na łączną kwotę 9 tysięcy złotych.

Mając powyższą sytuację na uwadze apelujemy o ostrożność i stosowanie się do zasad:
- NIE wchodzę w otrzymane w emailu linki/ załączniki,
- NIE loguje się na nieznane strony,
- NIE wykonuje poleceń nieznanej mi osoby,
- NIE wysyłam nieznajomemu kodu do płatności mobilnej.
Zanim cokolwiek zrobisz, upewnij się że nie masz do czynienia z oszustem! SPRAWDZAJ, CZYTAJ, MYŚL TRZEŹWO! Tylko od ciebie zależy czy uchronisz swoje pieniądze.

komisarz Justyna Kulka
Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 

Powrót na górę strony