Aktualności

W wyniku działania oszustów, stracili ponad pół miliona złotych

Data publikacji 07.09.2023

Ponad pół miliona złotych, to łączna kwota strat poniesiona przez mieszkańców powiatu krośnieńskiego, którzy zawierzyli nieodpowiednim osobom. Zostali oni oszukani między innymi podczas sprzedaży i kupna towaru przez internet, podczas inwestowania w kryptowaluty, metodą na pracownika banku, czy też metodą na córkę. Pamiętaj, że telefon może otrzymać każdy z nas, ale to od ciebie zależy czy dasz się wciągnąć w sidła oszusta. Nigdy nie działaj pochopnie i nie daj się ponieść emocjom, które są złym doradcą.

Mimo wielu apeli i doniesień medialnych w dalszym ciągu oszuści docierają do osób, których wciągają w swoją historię i wyłudzają od nich informacje, dzięki którym przejmują pieniądze, bądź zaciągają kredyty. Od początku bieżącego roku, straty jakie w wyniku przestępczego procederu poniosło 56 mieszkańców powiatu krośnieńskiego sięgają blisko 600 tysięcy złotych. Oszuści potencjalne ofiary wyszukiwali na portalach aukcyjnych, gdzie podszywali się zarówno pod sprzedawców jak i kupujących, a także włamywali się na konta portali społecznościowych, gdzie pozyskiwali dane za pośrednictwem których wysyłali wiadomości z prośbą o przesłanie kodów do płatności BLIK. Ponadto wykorzystując techniki manipulacji w trakcie rozmowy telefonicznej podszywali się pod pracownika banku, doradcę inwestycyjnego z zakresu kryptowalut czy też wykorzystując dobroć starszej osoby, pod córkę. Mimo, że historie były różne, to sposób ich działania był bardzo podobny. W wielu przypadkach coś, co może być dla nas zgubne to pośpiech, łatwowierność, działanie pod wpływem emocji, szybka chęć zysku, czy też brak wiedzy na dany temat.

Jak zatem uchronić się przed oszustami?
•    Zawsze zachowaj ostrożność i stosuj zasadę ograniczonego zaufania, zwłaszcza gdy ktoś prosi cię o przelanie pieniędzy.
•    Nie działaj pod wpływem emocji – sprawca mówi zawsze to co jego ofiara chce usłyszeć,
•    Pamiętaj, że oszuści bardzo chętnie wykorzystują spoofing telefoniczny, czyli podszywanie się pod inny numer telefonu. Oznacza to tyle, że nigdy nie możemy mieć pewności, że połączenie przychodzące na przykład z numeru banku oznacza, że dzwoni do nas pracownik banku. Nawet jeśli taki sam numer telefonu widnieje na stronie internetowej, czy też mamy go wpisanego w telefonie.
•    Twoje dane logowania, w tym do bankowości elektronicznej są tylko Twoje! Nigdy nie udostępniaj tak wrażliwych informacji osobom trzecim. Pamiętaj o każdorazowym wylogowaniu się z konta.
•    Nigdy na polecenie konsultanta nie instaluj żadnych aplikacji, które mają poprawić obsługę płatności mobilnej, chronić twoje dane lub pieniądze.
•    Zanim zainwestujesz pieniądze, dowiedz się jak najwięcej na ten temat. Niech nieznajomy z internetu nie będzie twoim doradcą, bo zamiast zysku może być strata.
•    Pytaj, dociekaj i nie daj się zbyć! Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości lub masz za mało informacji, nie bój się zapytać. Uczciwa firma bez problemu odpowie na każde pytanie. Oszust będzie miał z tym zapewne problem.
•    W życiu nie ma nic za darmo. Jeśli ktoś oferuje nam niebotyczny zyski przy niewielkim wkładzie inwestycyjnym, to już w naszej głowie powinna zapalić się czerwona lampka, że coś może być nie tak.
•    Nie wchodź na dołączone do wiadomości linki i nie loguj się przez nie na swoje konto bankowe (dotyczy to także otrzymanych wiadomości email).
•    Nie instaluj aplikacji niewiadomego pochodzenia, a także nie  wykonuj poleceń wydawanych przez nieznajomego.
•    Nigdy nie przesyłaj danych z dowodu osobistego bądź karty bankomatowej, a także ich skanów.
•    Czytaj na temat metod działania sprawców oszustw, to pozwoli ci ochronić twoje pieniądze.
•    Zawsze weryfikuj otrzymane prośby o przesłanie kodu BLIK, nawet jeśli otrzymujesz je od bliskich.
•    Używaj różnych haseł do poszczególnych kont i zadbaj, żeby ich kombinacja liter, cyfr i znaków była trudna do złamania.
•    Zawsze zwracaj uwagę na logo, nazwę i adres URL strony internetowej. Sprawdzaj czy po lewej stronie linku znajduje się mała kłódka oraz wyrażenie „https”  świadczące o tym, że dane połączenie jest szyfrowane.
•    Robiąc przelew, upewnij się o prawidłowości numeru konta adresata oraz przesyłanej kwoty. Zanim potwierdzisz otrzymany z banku kod do przelewu, upewnij się czy widniejąca w treści sms kwota jest właściwa.
•    Jeśli odebrałeś/aś telefon z informacją od osoby podającej się za policjanta i żądającej przekazania pieniędzy, zawsze zachowaj ostrożność. Policjanci NIGDY nie żądają pieniędzy ani danych do kont bankowych, nie informują przez telefon o prowadzonych przez siebie działaniach, ani też nie angażują osób postronnych w policyjne akcje.
•    Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom obcym, ani nie przelewaj na inne konta.
•    Przypominaj o tych zasadach w rozmowie z rodziną i znajomymi, w ten sposób pomożesz im ustrzec się przed działaniem oszustów.

komisarz Justyna Kulka
Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 

Powrót na górę strony