Aktualności

Wybierz zawód, który połączysz z pasją. Zostań policjantem i spełnij marzenia

Policjanci prewencji, ruchu drogowego, czy też kryminalni, to funkcjonariusze najczęściej kojarzeni z Policją. Wiedz, że nasza formacja kryje za sobą dużo więcej, a na wielu stanowiskach możesz połączyć pasję z wykonywanym zawodem. Sprawdź co możemy ci zaoferować i przyjdź na zajęcia zorganizowane z myślą o przyszłych policjantach. Zrób pierwszy krok i już dzisiaj złóż dokumenty.

Jak to jest być policjantem?  To pytanie często pojawia się podczas spotkań organizowanych w różnych grupach wiekowych. To zawód dla profesjonalistów i ludzi z pasją, dający możliwość sprawdzenia się w wielu trudnych sytuacjach. Wymaga niejednokrotnie poświęcenia, ale daje też wiele satysfakcji. Praca w Policji umożliwia rozwój zawody i pozwala na połączeniu pasji ze służbą. Możesz to uzyskać na wielu stanowiskach, gdyż poza policjantami których najczęściej spotykamy w codziennym życiu takich jak policjanci służby patrolowej, dzielnicowi, ruchu drogowego czy też kryminalni, są też inni, którzy stanowią nieodzowny element naszej formacji. Miłośnicy zwierząt odnajdą się z pewnością jako przewodnicy psów służbowych, osoby trenujące sztuki walki jako instruktorzy taktyki i techniki interwencji, natomiast fascynacji fizyki, chemii lub biologii z pewnością będą mogli sprawdzić się w laboratoriach kryminalistycznych policji oraz jako technik kryminalistyki, który w codziennej służbie musi posiadać szeroką wiedzę ze wszystkich tych dziedzin. Jako policjant możesz być instruktorem wyszkolenia strzeleckiego, negocjatorem policyjnym, stermotorzystą, pełnić służbę w polsko-niemieckim patrolu czy też zostać policyjnym pirotechnikiem. Możliwości jest bardzo wiele, jednak to od ciebie jak pokierujesz swoją przyszłością.

Zanim jednak będziesz mógł wykonywać wymarzony zawód musisz spełnić wymogi formalne, złożyć dokumenty i przejść procedurę kwalifikacyjną. Przypominamy, że służbę w Policji może pełnić (artykuł 25 ustęp 1 Ustawy z dnia 6.04.1990 roku o Policji):

 • obywatel polski o nieposzlakowanej opinii;
 • który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
 • korzystający w pełni z praw publicznych;
 • posiadający wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe;
 • posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować;
 • dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej to jest odbyli zasadniczą służbę wojskową lub zostali przeniesieni do rezerwy (odpowiedni wpis w książeczce wojskowej).

Wymagane niżej wymienione dokumenty możesz złożyć w Komendzie Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim lub Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim:

Z chwilą złożenie dokumentów rozpoczęła się wobec ciebie procedura kwalifikacyjna. Zatem pierwszy krok już za tobą, co dalej. Następnie czeka cię:

 • test wiedzy i test sprawności fizycznej przeprowadzany na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim lub jednej ze szkół policyjnych - wykaz materiałów do testu wiedzy;
 • test psychologiczny – komputerowy test psychologicznych oraz rozmowa z psychologiem policyjnym;
 • rozmowa kwalifikacyjna;
 • komisja lekarska - ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji;
 • postępowanie sprawdzające określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Informacje dotyczące procedury kwalifikacyjnej można znaleźć na stronie internetowej Komendy Głównej Policji (www.policja.pl) lub na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji (www.lubuska.policja.gov.pl), bądź też kontaktując się z Zespołem do spraw Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim lub pracownikami kadr Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim telefon 47 79 45270/71. Ponadto zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w zajęciach przygotowujących kandydatów do służby w Policji do testu sprawności fizycznej. Harmonogram dostępny jest w zakładce Dobór.

materiał zawiera zdjęcia archiwalne

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 

 • policjant podczas oględzin
 • policjanci podczas patrolu
 • policyjny stermotorzysta
 • technik kryminalistyki podczas oględzin
 • policjant podczas kontroli prędkości
 • ślubowanie policjantów
Powrót na górę strony