Aktualności

Nielegalny transport wyrobów tytoniowych przechwycony przez policjantów z drogówki. Ponad milion złotych uszczuplenia

Policjanci krośnieńskiej drogówki zatrzymali po pościgu 49-letniego mężczyznę, który w busie przewoził kartony z wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Wartość zabezpieczonych papierosów szacuje się na niemal 1,2 miliona złotych.

We wtorek (24 maja) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego krośnieńskiej komendy obserwując zachowanie kierowców w miejscowości Pław, zauważyli nadjeżdżający od strony Zielonej Góry pojazd marki Fiat Ducato, który postanowili skontrolować. Jednak gdy policjant dał kierującemu znak do zatrzymania się, ten zredukował bieg i gwałtownie przyspieszył w kierunku miejscowości Dąbie. Funkcjonariusze niezwłocznie po włączeniu sygnałów świetlnych i dźwiękowych  ruszyli za nim w pościg. Mężczyzna nie reagował na nie i wyprzedzając inne samochody próbował uciec. W pewnym momencie, po zjechaniu z drogi głównej w kierunku miejscowości Kosierz, zatrzymał pojazd. Sytuację natychmiast wykorzystali policjanci, którzy podbiegli do auta i wyciągnęli kierującego z samochodu, którym okazał się 49-letni mieszkaniec powiatu zielonogórskiego. Jak wynikało z policyjnych systemów informatycznych miał on decyzją prezydenta miasta cofnięte uprawnienia do kierowania. Ponadto po otwarciu przestrzeni bagażowej busa, okazało się, że jest ona wypełniona kartonami zawierającymi wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Na miejsce została wezwana grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z technikiem kryminalistyki, którzy zabezpieczyli samochód wraz z załadunkiem, a następnie przeprowadzili oględziny ujawnionego towaru . 49-latek został zatrzymany do wyjaśnienia, natomiast samochód trafił na policyjny parking. Łącznie policjanci zabezpieczyli do sprawy karnej blisko 62 tysiące paczek papierosów, co stanowi około milion dwieście czterdzieści  tysięcy sztuk papierosów. Narażenie Skarbu Państwa, z tytułu nieopłacenia należnych podatków, szacowane jest na niemal 1,2 miliona złotych.
 

Podczas przesłuchania, mężczyzna usłyszał zarzut przewożenia wyrobów akcyzowych w postaci papierosów bez polskich znaków akcyzy, co spowodowało uszczuplenie  należności z tytułu podatku akcyzowego o łącznej wartości blisko 1,2 mln, a także niezatrzymania się do kontroli drogowej.  

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • technik kryminalistyki podczas oględzin
  • walizka technika kryminalistyki
  • technik kryminalistyki podczas oględzin
  • policjanci prowadzą zatrzymanego mężczyznę
  • bus z papierosami
  • zabezpieczone papierosy

Film Papierosy_KO.mp4

Pobierz plik Papierosy_KO.mp4 (format mp4 - rozmiar 16.45 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony