Aktualności

Narodowego Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – tylko przez internet bądź telefon

Data publikacji 26.05.2021

Od blisko dwóch miesięcy Lubuszanie uczestniczą w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Obecnie, aż do odwołania rachmistrzowie nie będą odwiedzać nas w domach czy mieszkaniach. Aby wziąć udział w spisie należy wypełnić formularz internetowy bądź porozmawiać z rachmistrzem przez telefon. W tym ostatnim przypadku pamiętajmy, że tożsamość rachmistrza możemy sprawdzić na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego bądź dzwoniąc na infolinię.

Spis ludności jest podstawowym badaniem i źródłem badań z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze według ustalonych cech demograficznych i społeczno – zawodowych, w oznaczonym momencie i na określonym terytorium. Spisy powszechne to narzędzie za pomocą którego państwo pyta swoich obywateli o najważniejsze kwestie społeczne, demograficzne czy populacyjne, związane chociażby z liczebnością obywateli w danym czasie i miejscu. Na podstawie zebranych i opracowanych danych podejmowane są najważniejsze decyzje na gruncie gospodarki czy kwestii społecznych na kolejne lata.

Od początku kwietnia na terenie całej Polski rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Obecnie, aż do odwołania, rachmistrzowie nie będą odwiedzać nas w domach czy mieszkaniach. Lubuszanie, tak jaki inni obywatele Polski mogą uczestniczyć w spisie na trzy sposoby. Podstawową metodą spisu jest tak zwany „samospis”, dokonywany poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego - spis.gov.pl. Jeśli nie „spiszemy” się przez internet, możemy spodziewać telefonu od rachmistrzów. Ci będą dzwonić tylko z numerów 22 8288888 i 22 2799999. Warto zapamiętać te numery, aby nie paść ofiarą ewentualnych oszustw związanych z działalnością przestępczą osób podszywających się pod rachmistrzów. W przypadku jakichkolwiek, nawet najmniejszych wątpliwości co autentyczności takiej rozmowy możemy sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego. Sprawdzenie takie możemy dokonać poprzez aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl bądź dzwoniąc pod infolinię spisową pod numerem 22 2799999. Każdy rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator, wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe. W rozmowie z nami rachmistrzowie nie będą pytać o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numery kont czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę oszustwa czy wyłudzenia danych. Jeśli już zrealizowałeś obowiązek spisowy przez Internet albo poprzez infolinię spisową, nikt z Głównego Urzędu Statystycznego nie będzie dzwonić do Ciebie w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych. Warto wtedy natychmiast się rozłączyć i poinformować o tym fakcie Policję.  

 

podkomisarz Maciej Kimet

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

źródło: Główny Urząd Statystyczny